Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá?

Otevřené otvory na ulici, nezakryté kanály, otevřené propadliny – nebezpečí, kterému se dá lehce předejít. Stačí zjistit pár informací a otvory zakrýt kvalitními a vhodnými poklopy.
Druhy poklopů
Poklopy se dají dělit podle několika kritérií. Důležitým faktorem je zatížení, kterému budou muset čelit. Tříd zatížení je několik a dají se bez problému najít, a proto shrnu jen ty základní, tedy – chodci a cyklisté (třída zátěže A15); stojící automobily (B125); vysoké zatížení kol (E600). Je vhodné si ale před koupí všechny parametry ověřit. Zvolit správnou míru zatížení je snad nejdůležitější.
Hned dalším dělením je materiálové. Nejčastějším materiálem je litina. Ta je vhodná pro silniční provoz, snese zatížení koly a je cenově příznivá. Dalším rozšířeným materiálem je plech. Ten se hodí spíše pro menší zátěž. Jeho povrch se dá upravit dle požadavků a na zakázku. Plast je také využíván, plastové poklopy jsou ale spíše pro příliš nezatěžovaná místa.
poklop švédsko
Objednávky
I poklopy si v dnešní době můžete nechat udělat na zakázku. Chcete protiskluzové či hladké? Těsnící, netěsnící? Malé, velké? Vše je možné, stačí se domluvit!
Nutnost či umění?
Co je přece jen nutné zmínit, že to poklopy v Čechách zatím nedotáhly tak daleko jako poklopy kanálů v Japonsku. Tam se poklopy staly zároveň uměleckými díly! Věřte tomu nebo ne – barevné poklopy kanálů s historickými nebo dějepisnými motivy se v Japonsku dají nalézt v několika obcích. A navíc – zaujaly mnoho lidí a staly se malou turistickou atrakcí. Dají se také na příslušných místech a v obcích získat na pohlednicích – ty se pro někoho staly sběratelským předmětem. Nejeli byste se do ciziny podívat na kanálový poklop? Existují i čeští fotografové, kteří se zabývají focením různých zdobených kanálových poklopů po celém světě a vyhledávají rarity. Je tedy možné, že se jednou dočkáte výstavy fotografií na téma Poklop i ve svém okolí.

Priorita to ale samozřejmě není – hlavním cílem poklopů zůstává zabezpečení. Takže než se poklopy začnete zabývat jako sběratelskými předměty, sesbírejte si nejdříve informace ke koupi kvalitního a bezpečného poklopu na Vaši studnu, kanalizační systém či k bazénu. A potom? Fantazii se evidentně meze nekladou…

© 2024 Eosbn All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.