Co děláte pro své zdraví a jak trávíte svůj volný čas?

Jízda na kole, běh, čtení, návštěva galerie nebo divadla – to jsou některé z mnoha činností, kterými trávíme volný čas.
V době starověkého Řecka byl význam slov „volný čas“ chápán jako čas na vnitřní klid, meditaci, bylo možno ho trávit předčítáním veršů, vnímáním hudby a v neposlední řadě i setkávání s přáteli. Naopak neměl nic společného s tím, s čím si ho leckdo v dnešní době spojuje, a to s nicneděláním či zahálkou.
pěší turistika
Až postupem doby se vykrystalizoval v čas, který lze trávit naopak i aktivním pohybem. Každý si představujeme svůj volný čas nejspíše jinak. A je to tak správně. Nelze říci, co je optimální, nejvhodnější, nejzdravější, jelikož každý jsme jiný. Co je pro jednoho dobré, pro druhého může být nesnesitelné. Někdo miluje návštěvy divadel a galerií, jiný si ho užívá při hraní s dětmi, další ho věnuje sportovním aktivitám.

Lékaři je doporučována pěší chůze, v poslední době nabývá na popularitě Nordic Walking – chůze s „hůlkami“. Ovšem za předpokladu, že jste si zjistili správné informace, jak správně hůlky používat, správně držet tělo, mít správnou obuv a další důležité rady. Doporučuji si informace zjistit přes strýčka Googla. Anebo, obzvláště s jarem, se objevují různé besedy či tzv. Dny zdraví, kde je možno se i s touto technikou setkat a nechat si poradit od odborníka.
Pro ty, kteří rádi chodí a provozují turistiku, lze doporučit např. seznámit se s podmínkami Klubu českých turistů. V letošním roce slaví 130 let od svého založení a za celou dobu své působnosti rozvíjí stále svou činnost a získává na oblibě. Klub českých turistů pořádá i celoplošné akce či si můžete vybrat různé akce ve svém kraji.

Dobře vyčistit hlavu si můžete i při jízdě na kole, kdy můžete vnímat krásy přírody v rychlejším sledu než při chůzi pěšky. Jízda na kole je přirovnávána k aerobnímu cvičení, jelikož zapojujete svaly, obzvláště na nohách. Zvyšuje se tepová frekvence, vyplavují se vám do  těla hormony štěstí. Nezapomínejte proto na pohyb, jde o nejpřirozenější zdroj hormonů dobré nálady, které se nazývají endorfiny. Uvolníte se a přijdete na jiné myšlenky. Cyklistika je vhodná pro lidi, kteří mají problémy s klouby, při jízdě na kole je totiž odlehčujete. Tím, že je váha těla na kole rozložená, šetříte klouby.  Nesmíte ovšem dupat na nejvyšší zátěž, ale rozumně řadit rychlosti. Jízda na kole vám dává rychlejší možnost projet místa, která byste pěšky obcházeli hodně dlouho.
tři cyklisti
A ať na kole nebo pěšky, máte úžasnou možnost dostat se do přírody, projet „polňačky“, či projít zelené lesy, voňavé louky a tím umocnit své zdraví. Je vědecky prokázáno, že „zelené“ prostředí a čistý vzduch má na naše duševní zdraví pozitivní vliv.
A v každém případě nezapomeňte na radost z pohybu, ať jedete na kole, či se zúčastníte organizovaného výletu anebo jen tak brouzdáte travou sami s hlavou v oblacích a s úsměvem v srdci.  Jen tak bude vaše tělo a mysl spokojené a radostné.
 

© 2024 Eosbn All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.